pondělí, 28. únor

Tři zajímavé dny v Sofii

 

Bulharsko určitě nepovažují mnozí manažeři globálních společností za "Střední Evropu". Náležitá pozornost mu není věnována, protože stálo dlouho mimo EU, zatímco jiné státy Střední Evropy se rychle vzdalovaly komunismu. Z dob před revolucí mám v Bulharsku přátele, takže když přišla šance pomoci tamnímu Nestlé a Publicisu s workshopem o jejich spolupráci, s potěšením jsem využil příležitost podívat se do Sofie poprvé od roku 1992.

Byl jsem zvědav, do čeho se to pouštím. Někteří z mých přátel považují bulharskou "revoluci" v roce 1989 za podvrh, zemi opustili a vrátit se nehodlají. Další mě v roce 1996 navštívili, aby zjistili, zda-li by mohli vést svůj byznys z bezpečí, které pro ně Praha představuje. Po vstoupení do EU v roce 2007 se začaly objevovat názory, že přičlenění Bulharska za absence tvrdších podmínek bylo chybou. Týden před mým odjezdem do Sofie tam před redakcí časopisu podobného našemu Respektu vybuchla nálož. Je tohle skutečně země, kde by byl profesionální vztah mezi klientem a agenturou vůbec možný?

Přesto jsme se všichni setkali v dokonale vedeném hotelu Sofia Hilton a ihned na první pohled byste mohli říci, kdo je z agentury, zejména jejich CEO, a kdo zastupuje klienta. Jejich ambice, motivace, výzvy a problémy se v mnohém podobaly těm, které jsem viděl před rokem v Oslu. Byl to důkaz, že se Bulharsko mění v normální zemi, kde inteligentní mladí lidé mohou vykonávat a budovat normální kariéru.

Nicméně to byla také šance vidět naše české poměry v určitém kontextu. Prakticky ve všech ohledech je Bulharsko za Českou republikou pozadu. Trvale se zde vyskytuje korupce a organizovaná trestná činnost, které prostupují přímo až do vlády. Jedna známá mi řekla, že policie běžně odposlouchává kohokoliv chce. A protože je právnička (a vypadá stejně jako znepokojující Renáta Vesecká), nemám žádný důvod si myslet, že přehání. Bulhaři jsou vedle z českého euroskepticismu. Závidí Čechům, že jsou tak blízko Německa. Jejich měna je závislá na euru a tak je neslavný černý trh, který naučil většinu mých mužských přátel základům kapitalismu, věcí minulosti. Na přijetí eura v co možná nejkratším termínu se velmi těší.

Někteří z nich skutečně souhlasí s tím, že EU měla být na Bulharsku před přistoupením tvrdší. Příliš mnoho peněz plynoucích z EU mizí neznámo kam. Dokonce víc než tady jsou Bulhaři zoufalí z nemožnosti nalézt politiky, kterým mohou důvěřovat. Zdráhají se osobně angažovat, protože se domnívají, že být úspěšným v politice vyžaduje udržovat vztahy s organizovaným zločinem. Ve skutečnosti chtějí evropské zákony, protože je považují za lepší než bulharské právní předpisy, ale zárověň by chtěli, aby EU prosazovala i ty bulharské. To vyžaduje panevropský přístup podobný tomu, který prof. Ing. Václava Klause, CSc. hluboce zneklidňuje.

Moji vysokoškolsky vzdělaní přátelé i noví klienti, se kterými jsem se v Sofii setkal, se nápadně podobají těm, které jsem viděl v ČR v 90. letech. Mnoho z nich pracuje příliš tvrdě a neví, jak získat rovnováhu mezi osobním a pracovním životem. Bulhaři jsou společenští lidé a litují, že dny, kdy se prostě zastavili u přátel či příbuzných jen tak bez předchozího varování, jsou zřejmě pryč. Stejně jako Češi teď přijdou přesně v dobu, na kterou se domluvili a svůj příchod ještě často avizují textovkou. Stejně jako v Oslo! Někdo by mohl argumentovat, že to je znamení ztráty jejich národní identity, ovšem to rozhodně nehrozí. V roce 1992 v Sofii nebyly žádné pořádné restaurace ani noční život. Teď to tam tepe s balkánskou nevázaností, která nechává Prahu hodně pozadu. Moji přátelé tohle slyšeli rádi, protože marně nalézají věci, ze kterých by jako Bulhaři měli dobrý pocit. I tak jsem na ně pyšný. Vypracovali se tvrdým úsilím, můj kamarád, se kterým se znám nejdéle, a který se mnou v roce 1987 nesměle měnil peníze, je nyní podstatně bohatší než já. Procestoval víc než 80 zemí světa, hlavně po dovolených. Teď už jen chtějí, aby jejich děti mohly vyrůstat v bezpečnější společnosti. Vzhlížejí k evropské, k té, kterou si podle nich Češi užívají již nyní.

Komentáře (0)

Přidat komentářPole označené hvězdičkou (*) jsou povinná.