úterý, 09. červenec

Reakce na 'Šokující pravdu'

 

Cílem mého článku bylo poukázat na informace, které byly českými médii ignorovány. Zdá se, že se to povedlo. Potom co se Erik Best rozhodl na můj blog upozornit na jeho stránce na Facebooku, jsem byl mile překvapen, když se mě z Patria Finance zeptali, jestli by článek mohli uveřejnit na svých stránkách. Bral jsem to jako znamení, že lidem, kteří vědí o ekonomice daleko víc než já, stojí tato analýza za pozornost. V tuto chvíli má článek na webu Patria Finance více než 5 tisíc zhlédnutí, a stejně tak více než 2 tisíce na našem vlastním webu. Posléze jsem byl se stejným požadavkem kontaktován internetovými novinami První zprávy, o kterých jsem doposud nikdy neslyšel. Jejich pravidelnými komentátory jsou Adam B. Bartoš, Ladislav Jakl a Jiří Payne. Nikdy by mne nenapadlo, že se moje slova ocitnou v takové společnosti. Ale aspoň to ukazuje, že se zde daří svobodě projevu a ochotě k diskusi.

 

Nevyhnutelně se dostalo na komentáře a názory čtěnářů, všechny jsou vítány a na některé z nich bych chtěl reagovat. Budu je parafrázovat a na každý odpovím.

 

HDP není měřítkem ekonomického stavu / nelze ho srovnávat mezi jednotlivými zeměmi.

Jsem si vědom toho, že existují různé kritiky způsobu, kterým se HDP v různých zemích vypočítává. Avšak myslím si, že je celkem rozumné předpokládat, že v ČR a SR se používají velmi podobné metody (zatímco srovnání ČR a Ekvádoru by mohlo být méně spolehlivé). Ale pokud jde o to, jak jsem data použil já, tak musím říct, že vlády a centrální banky to stejně tak dělají celou dobu.  Skutečně existuje hojně citovaný údaj o HDP Evropské unie, jehož součástí jsou údaje České a Slovenské republiky. Tak proč by nemohly být tyto dvě složky porovnány mezi sebou?

Slovensku se právě dobře nedaří

Jeden kritický komentář namítá, že české HDP na obyvatele je o 10% vyšší než slovenské. Data, které jsem použil, ale ve skutečnosti ukazují hodnotu o 6,2% vyšší za rok 2012, zatímco v roce 2004 byl rozdíl 38%. Nechci prezentovat Slovensko jako nějaký zářný příklad. Vím, že nezaměstnanost je velký problém, a že korupce je na podobné úrovni jako tady. Jde o to se zeptat, zda je česká recese do značné míry důsledkem vnějších faktorů nebo rozhodnutí ze strany tvůrců české politiky. Pokud by se odpověď týkala minulosti, dalo by se čekat, že slovenské HDP je horší než české, protože Česká republika má řadu výhod (včetně, dle slov Roberta Holmana, rozhodnutí nepřipojit se k euru).

Tesco je tady na tom špatně jen proto, že prodává špatné výrobky

Proč by se v první řadě v Tesku domnívali, že strategie prodeje jednoznačně nekvalitních čerstvých potraviny Čechům je dobrý nápad? Proč to s takovým záměrem nezkusit taky na Slováky nebo Poláky?

Proč jste pokazil vaši analýzu použitím tématu korupce, které je teď tolik v kurzu? 

Někteří komentátoři nám předestírají zajímavé poselství, například Adam B. Bartoš, a to že "boj proti korupci" je módní trend, prázdný slogan a také to, že zejména Transparency International, se snaží přimět populaci k domněnce, že česká korupce je výjimečně rozsáhlá. Vypadá to na zprávu je z ranku: "Jeďte na své chaty a chalupy a netrapte se korupcí, to je úplně normání...".

Transparency International netvrdí a nikdy netvrdila, že korupce v České republice je extrémně špatná. Ve svém posledním průzkumu zařadila Českou republiku na 54. místo na světě, před Slovensko (62), ale za Polsko (41). To je dostatečně chabý výsledek na to, aby mohl znamenat, že značné sumy peněz, které mohly být využity efektivněji, jsou vyplýtvány nebo zcizeny. Chcete-li jeden příklad, často se mluví o tom, že podle jedné slavné analýzy jsou náklady na vybudování 1 km české dálnice podezřele vysoké - mnohem vyšší než v Norsku. Z toho vyplývá, že pokud by byly eventuelní úplatky eliminovány, mohli bychom mít mnohem více kilometrů otevřených dálnic, které by přinesly ekonomický přínos do měst a regionů, což by zvýšilo HDP.

Je to všechno vina Nečasovy vlády

Chyba se stala mnohem dříve a má na ní zásluhy mnoho politiků a dalších politických hybatelů. Miroslav Kalousek si nicméně zaslouží zvláštní zmínku. Je to ministr financí, který ještě po pádu Lehmann Brothers sestavil rozpočet na rok 2009 za předpokladu, že roční růst HDP bude ve výši 4,8%. Skutečný výsledek byl "negativní růst"  -4,1%. Tato ohromující a ničivá chyba v rozhodování a prognózování byla téměř úplně ignorována v médiích (kromě Erika Besta), zatímco ve Velké Británii, USA nebo Německu by po takovém výkonu padla vláda. Poučením by přinejmenším měla být jedna věc: každý ministr by měl mluvit anglicky natolik dobře, aby mohl poslouchat BBC World Service a držet krok se světovými událostmi, které mohou mít vliv na českou ekonomiku. Z nedostatku komentářů a názorů ke konkrétním údajům, které jsem uvedl, vyplývá, že česká veřejnost nemá stejné ekonomické povědomí jako veřejnost v jiných zemích, což je pro změnu způsobeno selháním žurnalistiky v její úloze informovat a vzdělávat. Vysvětluje to, proč zde politici přežívají výkonnost ekonomiky, která by jejich zahraniční protějšky nutně přivedla k rezignaci; Bill Clinton proslul objevem, že v USA " it's the economy, stupid". Doufám, že můj článek přispěje k situaci, kdy osoby pověřené správou českého hospodářství přijmou větší odpovědnost za své skutky.

Komentáře (0)

Přidat komentářPole označené hvězdičkou (*) jsou povinná.