úterý, 23. září

Jaké ponaučení si mohou Češi odnést ze skotského referenda?

 

Bylo zajímavé sledovat, kolik času a prostoru v posledním týdnu před referendem česká média věnovala skotskému referendu. Myslím, že velká část zájmu pramenila z nedávné historie této země, která si také prošla rozdělením. A zčásti mohlo tento zájem vyvolat také odkazování některých skotských nacionalistů na rozdělení Československa jako na nějaký příklad rozdělení dvou států.

 

 

Nakonec však Skotsko zvolilo "ne" a poměr 55 ku 45 představuje přesvědčivou většinu. Náhoda tomu chtěla, že jsem se setkal minulý týden v Londýně se skupinou svých velmi dobrých skotských přátel a zjistil jsem, že by všichni až na jednoho hlasovali "ne", kdyby hlasovat mohli (žijí v Londýně a proto jim bylo odepřeno hlasování). Teď, když už známe výsledky referenda, nabízím zde několik závěrů pro své české přátele

 

1. Buďte skeptičtí vůči průzkumům veřejného mínění, zejména jsou-li zadány Rupertem Murdochem (nebo podobně Andrejem Babišem!) Během posledních 14 dnů před referendem to ve Spojeném království vřelo, protože se zdálo, že se rozdíl mezi odhady výsledků hlasování rychle zmenšuje; pak anketa pro Murdochovy noviny vyatřelila tábor hnutí "pro" vzhůru. Rupert Murdoch osobně podporoval hnutí "pro" a v tomto průzkumu veřejného mínění úžasnou shodou okolností vyšlo, že strana, kterou podporuje, vyhrává. Byl to naprostý nesmysl. Konečný výsledek ukázal větší odstup mezi oběma tábory než jakýkoli průzkum veřejného mínění v předchozích dvou týdnech. Průzkum pro Murdocha měl podléhat přísné kontrole a vlastně by mě zajímalo, jestli jsou obecně dostatečně přísné předpisy k zajištění integrity průzkumů veřejného mínění týkajících se voleb.

 

2.  Skotsko ukázalo, jak funguje vyspělá demokracie. Účast 85% obyvatel na hlasování byl pro Skotsko triumfálním výsledkem. Pro Čechy je to jen připomínka toho, že demokracie funguje, když se na ní aktivně podílíte. Jedna strana byla sice zklamaná, ale nemůže tvrdit, že neznala všechny argumenty nebo neměla možnost o nich diskutovat.

 

 

3. Dát právo hlasovat i šestnáctiletým není zrovna dobrý nápad. Byl to nápad nacionalistů a těm, kdo vyjádřili pochybnosti, odpovídali, že se povyšují nad mladé a podceňují je. Přemýšlel jsem, kolik šestnáctiletých studovalo ekonomii do té míry, aby porozuměli otázce měny, nebo politiku tak, aby pochopili otázku EU. Teď vyšlo najevo, že v této skupině 71% hlasovalo pro (podle výzkumu). Ve věkové skupině 18-24 hlasovalo pro pouze 48 %. Vyvoďte si z toho závěry sami.

 

4. Na Skotsko neudělalo rozdělení Československa velký dojem. Ačkoli nacionalisté dávali "Československo" za "příklad", vůbec nebylo jasné, čeho to měl být příklad. Opakovali především to, že zde nevypukla žádná válka (na rozdíl od Jugoslávie). Naprosto se jim nepodařilo předložit důkazy přímé vazby mezi rozdělením českého a slovenského státu a větší prosperitou. Několik z mých skotských přátel se mě na to zeptalo a byli ohromeni tím, že před rozdělením nedošlo k žádnému referendu.

 

 

5. Skotsko se rozhodlo, že malý neznamená nutně hezký. Vždycky bylo tak trochu ironií, že je Skotsko obecně méně euroskeptické než Anglie. Je hrdé na to, že je "evropské". Rozumní Skotové si brzy uvědomili, že nemohou očekávat automatické opětovné přijetí Skotska jako nově vzniknuvší země do EU. Také si uvědomili, že v celé řadě obchodních a politických oblastí budou mít větší vliv a ochranu, zůstanou-li součástí Velké Británie.

 

Se svými skotskými přáteli se přátelím více než 30 let. Když jsem se s nimi poprvé setkal, byl jsem šokován hloubkou jejich nechuti vůči Angličanům, což se zejména projevovalo vždy, když obě země nastoupily proti sobě ve fotbale. Opravdu jsem se obával, že budou hlasovat pro. Ale nakonec se ukázalo, že dokáží své emoce odložit, je-li třeba. Konec konců žijí a pracují v Londýně. Vidí výhody volného pohybu v rámci Spojeného království, jakož i pracovních příležitostí v Londýně. Vyplývající ponaučení pro Čechy se týká třeba jejich vztahu s EU. Nemusíte souhlasit se vším, co se děje v rámci EU. Ale nabízí příležitosti pro Čechy jako jednotlivce i jako celý národ. Moji skotští přátelé pomáhají utvářet Británii jako jednotlivci; rozhodli se uplatňovat svá volební práva v Londýně, kde žijí. A Skotsko má nadále svůj silný hlas v britské politice. 59 z 650 britských poslanců jsou ze Skotska. Nakonec se i přes mnohé výhrady Skoti rozhodli pro "Lépe nám je spolu". To je pravděpodobně jedno z nejdůležitějších poselství pro Čechy.

 

 

 

 

Komentáře (0)

Přidat komentářPole označené hvězdičkou (*) jsou povinná.